PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 27.05.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Muzeum krojů

představení muzea
Vážení vedoucí souborů a čtenáři časopisu Folklor. Již několik let se zabýváme vyhledáváním a shromažďováním starých krojů a krojových součástí, vyšívaných a paličkovaných věci, starého prádla (osobního i ložního), bot, bižuterie, hraček, panenek, porcelánu, prostě všeho, co se ve starších dobách v domácnostech používalo k životu, práci i zábavě.
Muzeum, které chceme otevřít, je určeno též pro záchranu starých a třeba hodně poškozených věcí. Základní náplň muzea bude obsahovat ukázky českých, moravských a slezských krojů od Aše na slovenské hranice, později snad také kroje slovenské a Podkarpatské Rusi. Naše muzeum má za cíl ukázat práci a umění našich předků, jejich lásku k ruční práci, která vyzařuje z každého kousku kroje, prádla, dečky, panenky, z každého předmětu, který naši předci užívali.
Hlavním cílem je zachránit vše, co ještě zůstává v šuplatech a na půdách jakkoli špinavé, potrhané či jinak znehodnocené; poznali jsme, že i část se dá ukázat či dokreslit na předlohu, dle které může na obnově pracovat jak dítko školou povinné, tak dospělá osoba.
V rámci našeho muzejního programu chceme nabídnout městům spolupráci při krátkodobých výstavách, školám např. prohlídky s výkladem. Zájemkyně budou mít možnost vybrat si podvinek či předlohu k vyšívání dle starých vzorů. Naším přáním je nabídnout návštěvníkům výrobky z domovů seniorů a drobných výrobků dovedných řemeslníků a znalců starých technik a řemesel ze všech koutů naší republiky. Hodláme uskutečnit výstavy také v zahraničí a reprezentovat tak nejen krásu prací našich předků, ale také představit obnovená stará řemesla prostřednictvím dnešních výrobků.
Ty, které upoutala naše výstava v Karlových Varech, v Hostivaři v Toulcově dvoře nebo v poslední době na Praze 1 v ulici Na Florenci, se k nám rádi vrací nejen si popovídat, ale také donést ještě co bylo doma zapomenuto. S nadšením nám přinášejí kousek staré kraječky, výstřižek z novin, knížku, fotografii, pohled, předlohu či celý kroj. V současné době vlastníme 120 krojů a několik neúplných.
Naším současným největším problémem jsou vhodné prostory. Vše, co nám bylo doposud nabídnuto, bylo drahé nebo příliš malé. Nové muzeum potřebuje také starý nábytek, panny do výloh, krejčovské panny, i vše možné na ukázku života našich předků.
Pro naplnění našich cílů zakládáme Občanské sdružení Kroje a na vás se obracíme s výzvou: Staňte se i Vy členy! Informace získáte na tel.: 737 907 979 nebo na e-mailové adrese: kroje@seznam.cz. Za záchranu všeho dobrého a starého pro naše potomky

Věra Čurdová

DALŠÍ INFORMACE: Praha
Zveřejněno 04.04.2005 v 09:38 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA